Dobre wyniki sektora budownictwa mieszkaniowego - po I kwartale 2011

Dodano: 12/05/2011
Wedlug statystyk i licznych obserwacji w pierwszym kwartale roku 2011 w polskim budownictwie nastapilo znaczne ozywienie. Pomimo niesprzyjajacych warunków pogodowych mozna bez problemu zauwazyc aktywnosc polskich deweloperów i inwestorów.

Wedlug badan GUS w Polsce nastapil znaczny wzrost budów niz w latach ubieglych. W pierwszym kwartale tego roku rozpoczeto budowe prawie 31000 domów, czyli az o 13, 6 % wiecej niz w roku poprzednim.

Wzrost w calym obszarze budownictwa mieszkaniowego
Pozytywne zmiany odnotowano zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i wielorodzinnym. Deweloperzy w pierwszym kwartale rozpoczeli budowe az 14052 mieszkan w budynkach wielorodzinnych a wiec o ponad 10 % niz w tym samym czasie w roku 2010. Inwestorzy indywidualni takze w okresie od stycznia do marca byli wyjatkowo aktywni. Wedlug statystyk mozemy odnotowac prawie 17% wzrost w stosunku do lat ubieglych i wyniosla liczbe 16 450 domów.
Warto zauwazyc takze, ze w pierwszym kwartale tego roku wydano az o 5, 2 % wiecej niz w latach ubieglych pozwolen na budowe domów i mieszkan. W latach poprzednich wynik ten ksztaltowal sie zawsze ujemnie: w pierwszym kwartale 2010 -18, 5 proc, zas w 2009 r. az -25, 9 proc.

ten pozytywny wynik jest zasluga deweloperów, na których wnioski udzielono prawie 17000 pozwolen na budowe w budynkach wielorodzinnych. Inwestorzy indywidualni uzyskali 20377 pozwolen.

Nie zapominajmy jednak, ze w czasie boomu budowlanego wydano znaczna liczbe pozwolen na budowe jednak po spowolnieniu koniunktury oraz coraz to nowszym utrudnieniom do dostepu do kredytów hipotecznych skutkowalo tym, ze wiekszosci inwestycji nie rozpoczeto.

Na 41944 domów jednorodzinnych oceniany jest potencjal rynku budownictwa mieszkaniowego. Liczba ta jest róznica miedzy wydanymi na budowe pozwoleniami w okresie od kwietnia 2008 do marca 2011, które nadal sa wazne.

Prognozy dla budownictwa mieszkaniowego

– Formulowaniu dobrych prognoz sprzyja znaczna poprawa – w porównaniu do poprzednich dwóch lat – w zakresie liczby udzielanych pozwolen na budowe. Optymistyczny jest równiez wzrost aktywnosci wsród inwestorów indywidualnych oraz zapowiedzi deweloperów o uruchomieniu wielu nowych inwestycji –wyjasnia Cezary Szeszula, prezes zarzadu Xella Polska.
Podczas ostatnich spotkan komisji dotyczacych wprowadzenia zmian w programie „Rodzina na swoim” powrócono do dyskusji na temat rozszerzenia beneficjentów poprzez uwzglednienie w nim singli oraz wlaczenie do programu rynku wtórnego. Dzialania w tym kierunku przyczynilyby sie znacznie do rozwoju segmentu budownictwa wielorodzinnego.

 

Źródło: Xella Polska