ISOKOR Building - Impregnacja elewacji i scian budynków.

 Wlasciciele domów i firm zmagaja sie nierzadko z problemem dotyczacym elewacji i powierzchni wokol budynków. Wszystkie powierzchnie majace ciagly kontakt ze srodowiskiem zewnetrznym sa narazone na szkoliwe dzialanie promieni slonecznych, mrozu, opadów deszczu czy sniegu. Powodem zmartwien wlascicieli zazwyczaj jest niepozorny ale bardzo niebezpieczny dla budynków wróg – woda.

Dzialanie wody na elewacje ma wiele niekorzystnych skutków. Na poczatku skupmy sie na estetyce budynków, poniewaz jak wiadomo, ludzie lubia otaczac sie wszystkim tym co ladne. Kazdy chce byc zadowolony z tego co posiada, w tym z ladnego zadbanego domu czy firmy. Niestety z zewnatrz mozemy dostrzec pekanie murów spowodowane wnikaniem wody w pory i szczeliny materialu, która nastepnie pod wplywem mrozów zwieksza swoja objetosc, a co za tym idzie rozpycha szczeliny i powoduje uszkodzenia. Dodatkowo podczas odwilzy czesto widoczne sa nieestetyczne zacieki, które bardzo trudno usunac. Kolejnym negatywnym skutkiem wnikania wody w sciany budynków jest zmiana ich koloru na siny lub zielony, co spowodowane jest powstawaniem grup bakterii w tym sinic, grzybów lub glonów. Szczególnie wazne jest to dla budynków firm, poniewaz takie miejsce od razu zniecheca do odwiedzenia potencjalnego klienta czy goscia m.in. hotelu. Nastepnym problemem jest podatnosc na uszkodzenia i obsypywanie sie powierzchni z piaskowca. Ta delikatna struktura jest szczególnie narazona na dzialanie wody.


Przechodzac do wnetrza budynku powoli, bedziemy zmierzac w zdrowodny aspekt mokrych elewacji. Oczywiscie wewnatrz tez widoczne moga byc zacieki oraz zielone lub czarne plamy, zwlaszcza pod oknami, ale estetyka jest akurat najmniejszym problemem. Jak juz wczesniej zostalo wspomniane osady te to skupiska mikroorganizmów, z których duza czesc
jest chorobotwórcza. Majac w domu grzyby czy plesn jestesmy narazeni m.in. na ogólne zmeczenie, oslabienie odpornosci, bóle zoladka i glowy, katar albo zapalenie zatok, dretwienie rak i nóg, problemy z utrzymaniem równowagi, wysypka na skórze czy grzybica paznokci, podraznienie oczu, zapalenie oskrzeli i pluc oraz wiele wiecej. W skrajnych wypadkach moze dojsc do obnizenia plodnosci a takze zwiekszenia podatnosci na nowotwory. Takie warunki szczególnie utrudniaja zycie alergikom, osobom starszym oraz dzieciom, u których odpronosc jest znacznie nizsza niz u zdrowego doroslego czlowieka. Kobiety w ciazy koniecznie musza unikac takich pomieszczen, gdyz moze prowadzic to do uszkodzenia plodu.




Jak zapobiec takiemu scenariuszowi?

Aby zapobiec wnikaniu wody i brudu w glab elewacji nalezy zabezpieczyc powierzchnie scian. Mozliwosci mamy dwie: lakiery i impregnaty. Te pierwsze tworza na powierzchni widoczna powloke, co moze byc niekorzytne jesli nie chcemy by zmienil sie wyglad naszego domu. Oraz co gorsze, ograniczaja przepuszczalnosc pary wodnej. Impregnaty natomiast wnikaja w glab materialu wypelniajac pory, tym samym nie zostawiajac miejsca na wnikanie wody i rozwój mikroorganizmów. Sprawiaja, ze woda splywa ze scian a nie wnika w glab. Dodatkowo nie zmniejszaja paroprzepuszczalnosci, dzieki czemu sciany moga „oddychac” nie sa narazone na pekanie ani nadmierna wilgoc wewnatrz budynku.


Szczególnie polecamy impregnat ISOKOR Building, który nie tylko zabezpieczy powierzchnie przed woda, ale takze przed kwasnymi deszczami, sniegiem, sola drogowa oraz zabrudzeniami. Dzieki zastosowaniu preparatu ISOKOR uzyskamy efekt samooczyszczania – zabrudzenia beda splywac wraz z woda podczas opadów. Dodatkwo chroni powierzchnie przed promieniowaniem UV a co za tym idzie, przedluza zywotnosc koloru i wydluza czas miedzy malowaniami.


Co jesli na scianie sa juz widoczne przebrawienia?

Na poczatku nalezy je usunac preparatem ISOKOR Cleaner Fasade - do mycia elewacji, który usunie zabrudzenia i zielone osady z budynku. Dopiero nastepnym krokiem moze byc zaimpregnowanie powierzchni srodkiem ISOKOR Building - do impregnacji elewacji.


Na jakie powierzchnie mozemy zastosowac ISOKOR Building?

- beton
- wszystkie typy tynków
- wapien
- piaskowiec
- bazalt
- marmur
- cegla
- malowane drewno
- meble ogrodowe
- wypalone dachy nieszkliwione