EKO i ENERGO na budowie: energooszczednosc i ekologiczne zachowania

Energooszczednosc wyznacza dzis kierunek w budownictwie. Inwestorzy coraz czesciej przekonuja sie, ze inwestycja w materialy zmniejszajace straty ciepla w budynku i przyjazne srodowisku zwraca sie w procesie uzytkowania budynku.

Rynek budowlany dostrzega potencjal materialów o dobrych parametrach cieplnych oraz rozwiazania przyjazne srodowisku i stwarza sprzyjajace warunki do rozwoju nowych technologii w tym obszarze. Wedlug respondentów badania
„YTONG: Dom 2020”, które z okazji 15-lecia marki YTONG przeprowadzil TNS OBOP wsród studentów architektury i budownictwa, w 2020 r. budownictwo energooszczedne bedzie dominujacym trendem. Rosnace ceny energii utwierdzaja budujacych w przekonaniu, ze energooszczednosc staje sie koniecznoscia – 36 proc. wskazan. Zdaniem respondentów przyszlosc nalezy do materialów o dobrych parametrach cieplnych (33 proc.).

Jak zatrzymac cieplo w domu?
Energooszczedny dom zarzadza energia w inteligentny sposób. Na zbudowanie domu o takich wlasciwosciach pozwoli zastosowanie materialu o odpowiednich parametrach technicznych. W budynkach wzniesionych przed rokiem 2002 nawet do 70 proc. rocznych wydatków eksploatacyjnych pochlaniaja koszty zwiazane z ogrzaniem domu. Najwazniejszym czynnikiem jest zniwelowanie strat ciepla, które spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energie.

– Przez sciany moze uciekac nawet ok. 30 proc. ciepla. Temu zjawisku zapobiega zbudowanie scian zewnetrznych o jak najnizszym, ale racjonalnym wspólczynniku przenikania ciepla U. Nalezy przy tym pamietac, ze za straty ciepla przez sciany odpowiada nie tylko sam mur, ale równiez okna czy nadproza. Wazne jest równiez, aby zastosowane materialy budowlane mialy duza zdolnosc akumulacji (gromadzenia) ciepla oraz bezwladnosc termiczna. Takie parametry scian sprawiaja, ze zima cieplo pozostaje we wnetrzu domu, a latem temperatura w srodku jest nizszamówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

Juz na etapie wyboru projektu nalezy uzgodnic pewne aspekty technologiczne np. rodzaj scian, materialy budowlane, uklad wentylacyjno-grzewczy, aby dom spelnial wymogi energooszczednosci, czyli jego zapotrzebowanie na cieplo w skali roku wynosilo mniej niz 70 kWh/m2. Ulatwi to zatrzymanie ciepla i zoptymalizuje proces zuzywania energii przez budynek.

Jak budowac w zgodzie ze srodowiskiem naturalnym?
Ekologiczne zachowania moga przejawiac sie w róznych kwestiach: od zastosowania materialów budowlanych wylacznie z naturalnych skladników poprzez porzadek na budowie do utylizacji odpadów budowlanych.

Od czterech lat marki SILKA i YTONG wraz z firma Interseroh Organizacja Odzysku prowadza bezplatna akcje
„Folia znika z budowy”, która polega na zabieraniu z terenu budowy folii po materialach budowlanych i poddaniu jej procesowi recyklingu. Warunkiem jest, ze zebrana folia musi byc czysta, wiec nalezy wziac to pod uwage juz na etapie organizowania placu budowy. Dobrze, jesli znajdzie sie na nim osobne miejsce przeznaczone na zbiórke odpadów budowlanych do kontenera oraz miejsce na skladowanie czystej folii do recyklingu. Segregacja odpadów juz na placu budowy jest bardzo wazna, bo tylko czysta folia nadaje sie do przetworzenia i ponownego wykorzystania.

– Warto miec swiadomosc, ze niewielkim nakladem sil mozna zorganizowac budowe tak, aby byla prowadzona w sposób przyjazny dla srodowiska. Sprawia to, ze inwestorzy dbaja nie tylko o kwestie ekologiczne, ale i walory estetyczne. Wybór technologii budowlanej, która nie wymaga zuzycia duzych ilosci wody czy pradu, bedzie bardziej korzystny ze wzgledu na wykorzystywanie zasobów, znajdzie takze swoje odzwierciedlenie w budzecie calej budowy podkresla Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu producenta materialów budowlanych SILKA YTONG.

Wyniki badania „YTONG: Dom 2020” pokazaly, ze materialy i rozwiazania przyjazne srodowisku (21 proc.) oraz pozwalajace wykorzystywac alternatywne zródla energii (11 proc.) sa uwazane za perspektywiczne.

Dlaczego EKO i ENERGO?
Wiekszosc polskich inwestorów decyduje sie na budowe domu, aby mieszkac w nim przez wiele lat. Kwestia eksploatacji budynku, a wiec wyboru energooszczednych rozwiazan powinna byc szczególnie istotna. Nawet, jesli na poczatku koszty beda relatywnie wieksze, inwestycja zwróci sie w procesie uzytkowania budynku. W calym procesie budowy domu najlepszym momentem, by zadbac o dobór odpowiednich materialów i systemów, które zapewnia wysoka termoizolacyjnosc budynku oraz brak mostków termicznych, jest etap wyboru projektu. Wtedy nasze dzialania daja najkorzystniejszy efekt.

– Na budowe energooszczednego domu sklada sie caly szereg dzialan i decyzji, które sprawiaja, ze jest on cieply i szczelny. Warto wiec traktowac proces budowy jako pewna calosc i myslec o nim w sposób kompleksowy i perspektywiczny. Na przyklad w kwestii izolacji przegród warto zastosowac rozwiazania systemowe, które znacznie ograniczaja powstawanie mostków cieplnychmówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

Naturalnym dazeniem inwestora jest chec optymalizacji kosztów budowy. Warto jednak pamietac, ze taniej nie zawsze znaczy lepiej. Czesto okazuje sie, ze finalny koszt budowy z „tanszych” materialów okazuje sie zblizony do tych potencjalnie „drozszych”, ale nowoczesniejszych. Natomiast róznice na korzysc tych ostatnich widac we wlasciwosciach termoizolacyjnych scian. Z tego powodu nalezy wnikliwie przeanalizowac koszty nie tylko materialów budowlanych, ale takze i ewentualnego ocieplenia, transportu czy wykonawstwa. Dopiero uzyskana suma pozwoli na realne porównanie kosztów.

Energooszczedne i przyjazne dla srodowiska rozwiazania budowlane pozwalaja na obnizenie kosztów utrzymania budynku, a przede wszystkim wydatków na ogrzewanie. Warto wiec zapoznac sie z mozliwosciami uzyskania w budynku dobrych parametrów cieplnych i korzysciami plynacymi z takiej decyzji, a potem wybrac optymalne rozwiazanie dla siebie.

Aby poglebic informacje dotyczace energooszczednego budowania z troska o srodowisko naturalne zachecamy do zapoznania sie z poradnikowym cyklem „SILKA YTONG: EKO i ENERGO na budowie”, który bedzie ukazywal sie od czerwca.

zródlo:

www.xella.com